03 / 30 / 2018
  - 07:35:59 AM
BVT Students Set School SkillsUSA Record
  

In the first stage of the SkillsUSA competition series, Blackstone Valley Tech students showed their technical prowess and brought 35 gold, 34 silver, and 33 bronze medals home from the SkillsUSA Massachusetts District V Conference.

SkillsUSA events operate as showcases for vocational technical education. Students compete with each other in hands-on technical exams designed and judged by industry leaders and experts. The 2018 series kicked off for Valley Tech students on March 23, when Bay Path Regional Vocational Technical High School hosted the SkillsUSA Massachusetts District V Leadership Conference. Competing against more than 900 vocational technical students from seven schools, 102 Valley Tech students won medals and 30 students earned perfect scores in either the trade, employability, or OSHA testing.

Following their strong district-level performance, 124 BVT students will advance to the SkillsUSA Massachusetts State Leadership and Skills Conference on April 27. Blackstone Valley Tech will once again host the state championships in which students compete for the honor of representing the Commonwealth of Massachusetts at the SkillsUSA National State Leadership and Skills Conference held each summer in Louisville, Kentucky.

The following students, organized by hometown, earned gold, silver, and bronze medals at the SkillsUSA Massachusetts District V Leadership Conference. Also listed are students nominated for the SkillsUSA Massachusetts State Executive Council and students who earned perfect scores in either the trade, employability, or OSHA testing.

Bellingham

Perfect Score: Kristen Flavin; Sabah Sabir.

Gold: Nicholas Connolly, Automated Manufacturing Technology; Halle Derouin, Plumbing; Jennifer DeWolfe, Customer Service; Kristen Flavin, Major Appliance Technology.

Silver: Joshua Deluca, Commercial Baking.

Bronze: Adam Kaminski-Miller, Welding; Troy Lafond, Robotics and Automation Tech.

Blackstone

Gold: Dominic Mezzadri, Additive Manufacturing.

Silver: Maribeth Buteau, Team Works; Jessica Connolly, Technical Computer Applications; Matthew Coppolino, Mechatronics; Thomas Watson, Urban Search and Rescue.

Bronze: Aaron Bolduc, Information Technology Service.

Douglas

Perfect Score: John Doiron; Natalie Fenoff; Megan Jacene; Emily Losiewicz; Patricia Soltan.

Gold: John Doiron, Dental Assisting; Natalie Fenoff, Painting and Design Technology; Margaret Gurney, Nursing Assisting; Connor Zisk, Digital Cinema Production.

Silver: Megan Jacene, Robotics and Automation Tech.

Grafton

Perfect Score: Katherine Joiner.

Silver: Gabrielle Decosta, First Aid/CPR; Logan Donohue, HVAC/R; Cassandra Gettings, CNC Technician.

Bronze: Michelle Yitts, CNC Milling Specialist.

Hopedale

Perfect Score: Eli Moore.

Gold: Sophie Pigeon, Collision Repair Technology.

Silver: Kyle Day, Team Works; Annabelle O’Reilly, Team Works; Kiley Schermerhorn, Digital Cinema Production; Keegan Williams, Major Appliance Technology.

Bronze: Andriana Jolie, Automotive Refinishing Technology; Eli Moore, Culinary Arts.

Mendon

Perfect Score: Meghan Altavilla; Christopher Aurelio; Matthew Forget; Abigail Pontzer; Zachary Rivernider; Timothy Snow.

Gold: Christopher Aurelio, Photography; Matthew Forget, Industrial Motor Control; Zachary Maron, Automotive Refinishing Technology; Patrick Ober, Robotics and Automation Tech; Silvanna Reid, Automated Manufacturing Technology; Timothy Snow, Technical Drafting; David Stewart, Diesel Equipment Technology.

Silver: Zac Comer, Urban Search and Rescue; Chase Duncan, Additive Manufacturing; Patrick Kennedy, Mechatronics; Brian St. John, Additive Manufacturing.

Bronze: Thomas Cavanaugh, Robotics and Automation Tech; Stephen Morelli, Automotive Service Technology; Zachary Rivernider, Mobile Robotics.

Milford

State Officer Candidate: Adam Cavanaugh.

Perfect Score: Demetri Almedia; Christopher Calvao; Rachel Vachon; Melissa Vierra.

Silver: Samantha Houston, Culinary Arts; Logan Keefe, Digital Cinema Production; Tinho Leong, Internetworking; Cameron Pelletier, Mobile Robotics.

Bronze: Demitri Almedia, Telecommunications Cabling; Cristopher Calvao, Urban Search and Rescue; Samuel Rosa, Computer Programming; John Tebeau, CNC Turning Specialist; Rachel Vachon, Health Knowledge Bowl.

Millbury

Silver: Olivia Corey, Restaurant Service; Jennifer Dooley, Medical Terminology.

Bronze: Emily Donnelly, Health Knowledge Bowl; Benjamin Gardner, Collision Repair Technology.

Millville

Perfect Score: Sarah Ducharme; Jadon Laforest.

Gold: Jadon Laforest, Internetworking; Benjamin St. Gelais, Additive Manufacturing.

Silver: Ethan Blake, CNC Milling Specialist; Sarah Ducharme, Telecommunications Cabling.

Bronze: Margaret Boone, Web Design.

Northbridge

Perfect Score: Sarah Arnold; Skylar Chase; Anika Kooopman; Vella Ross.

State Officer Candidate: Anika Koopman.

Gold: Sarah Arnold, Commercial Baking; Taevy Augusto, Cosmetology Under 500 Hours; Brianna Brothers, Technical Computer Applications; Anthony Carneiro, Robotics and Automation Technology; Gibran Kafal, Culinary Arts; Jessica Nordquist, Digital Cinema Production; Vella Ross, Medical Terminology; Donovan Tames, Telecommunications Cabling.

Bronze: Haley Andrews-Tognazzi, Electrical Construction Wiring; Skylar Chase, Advertising Design; Alexia Coates, Web Design; Zachary Griggs, Additive Manufacturing; Alana Johnson, Commercial Baking; Sylvia Rodriguez, Painting and Design Technology.

Sutton

Perfect Score: Conner Andrews; Grace Peters.

Gold: Jeff Hebert, HVAC/R; Jack Mandella, Welding; Rose Mandella, Esthetics.

Silver: Joe Cardin, Welding; Grace Peters, Painting and Design Technology.

Bronze: Connor Andrews, Mobile Robotics; Olivia Mahoney, Medical Math; Nicholas Reed, Urban Search and Rescue; Brett Szczurko, Internetworking.

 

Upton

Perfect Score: Hannah Giglio; Elizabeth Stallcup.

Gold: Elizabeth Stallcup, Restaurant Service; Nicholas Uhlman, Power Equipment Technology.

Silver: Katherine Kessler, Advertising Design; Meghan Leacy, Cosmetology Over 500 Hours; Aiden Luetkemeyer, Diesel Equipment Technology; Jacob Martin, Automotive Service Technology; Noah Stallcup, Robotics and Automation Tech.

Bronze: Nathan Auger, Additive Manufacturing; Selah Harper, Health Knowledge Bowl; Jillian Napolitano, Health Knowledge Bowl; Zachary Taylor, Major Appliance Technology.

Uxbridge

Perfect Score: Justin Thayer.

Gold: Melissa Brochu, Advertising Design; Ethan Borjeson-Troupe, Automated Manufacturing Technology; Galina Jaros, Cosmetology Over 500 Hours.

Silver: Tyler Pulicari, Team Works; Justin Thayer, Mobile Robotics.

Bronze: Bailey Leavitt, Diesel Equipment Technology; Shayla Seymour, Basic Health Care Skills.

Blackstone ValleyVocational Technical High School serves the towns of Bellingham, Blackstone, Douglas, Grafton, Hopedale, Mendon, Milford, Millbury, Millville, Northbridge, Sutton, Upton and Uxbridge. Located in the heart of the Blackstone Valley, Blackstone Valley Tech creates a positive learning community that prepares students for personal and professional success in an internationally competitive society through a fusion of rigorous vocational, technical, and academic skills. The school’s website is www.valleytech.k12.ma.us

Tags

skillsusa

BVT

Contact Us

Phone: (508) 473-1490

Address: 258 Main Street
PO Box 421 Milford, MA 01757
Email: raywmrc@gmail.com

Public File

Advertise With Us

We offer an integrated, multi-platform program that combines the power and effectiveness of radio with the innovation and influence of the web.  Click HERE to learn more.